Mám ve stáji kvalitní seno?

U sena bývá úskalím, že většina majitelů koní si vlastní seno nemůže vyrábět. Má tedy pramalou šanci si jeho výrobu od začátku pohlídat tak, jak by bylo ideální. Ve stáji je nějaké seno k dispozici, jiné si může majitel nakoupit přes různé koňácké skupiny, na internetu, na doporučení a podobně. Ale má nějakou šanci, aby kvalitu sena poznal ve chvíli, kdy ho „drží v ruce“?

Obecně u sena platí, že jsou znaky, které pouze našimi smysly nepoznáme, ale jsou i takové, na které se zaměřit můžeme, aniž bychom měli k dispozici komplikovaná měřicí zařízení, všechny údaje o sklizni, sušení, balíkování a skladování (co si budeme povídat, ty totiž většinou nemáme).

Kvalitní seno:

  • Neobsahuje plísně – ty mohou zapříčinit například koliku, snížení imunity koně, ale také spustit různé alergie a zapříčinit dýchací problémy
  • Neobsahuje chemikálie – pesticidy, herbicidy a jiné chemikálie do sena nepatří, pro koně jsou zdravotně závadné a mohou vyvolat například laminitidu (viníkem jsou herbicidy)
  • Nenajdeme v něm plevele – ty znehodnocují seno, mají malou nutriční hodnotu a v některých případech mohou být i zdraví škodlivé, jedovaté (například třezalka)
  • Není příliš prašné – neříkáme, že nepráší vůbec, protože seno vždy trochu prášit bude, ale měli bychom zkontrolovat, zdali to není příliš a zdali se nedrolí (suché seno není vhodné pro koně s dýchacími problémy)
  • Obsah cukrů je na přijatelné míře – cukry možná chutnají, ale je-li jich příliš, mohou způsobit například schvácení kopyt, obezitu a jiné zdravotní nebo výživové problémy
  • Optimální poměr živin a minerálních látek – největší oříšek – na minerály má totiž velký vliv kvalita půdy, pokud ta není v dobrém stavu a pravidelně hnojená, pak má stěží co předat do traviny a následného sena  
  • Seno voní, má dobrou barvu, konzistenci a koně ho žerou – tohle jsou jedny ze znaků, které můžete poznat hned, nevoní-li seno a koním nechutná, hledejte příčinu

K poslednímu bodu, který uvádíme, je důležité dodat, že tato minimální smyslová kontrola je nesmírně důležitá. Nepodceňujte kvalitu sena, nekrmte čímkoliv, co vám přijde pod ruku, pak mají výživoví poradci plné ruce práce. Vždy si alespoň jeden balík prohlédněte, rozdělejte, přivoňte k němu a zkuste, jaké je seno na omak. Je bohaté na lístky? Není to samý stonek nebo klacíky? Nehodnoťte jen vnější okraje sena, ale dostaňte se pod povrch, až k jeho středu. Nemusíte hned celý balík roztahat po maštali, zkuste sáhnout rukou co nejvíce ke středu a kus vytáhnout.

Teď budeme konkrétní.

Seno pod drobnohledem

Struktura sena

Už jsme to nakousli, ale seno by mělo být o lístcích, ne o milionech stonků a jiných klacíků (mimochodem, to je známka toho, že bylo sklizeno pozdě). Stonkaté seno nemá příliš mnoho bílkovin, a naopak je plné vlákniny. Prozkoumejte, jak to vypadá s bylinami a plevelem. Seno má být o travinách, ne o plevelu. Malé nezralé „klásky“ jsou v pořádku (seno bylo sekáno v optimálním čase). Na ohmat je seno příjemné a ohebné.

Seno nesmí být příliš prašné. Prachové části s sebou mohou nést i toxické látky, které se touto cestou dostanou do plic vašeho koně. Zdroje prachu může být přesušení, zemina (prach je těžší, sedá rychle na zem), ale i spóry plísní (prach je lehký, udrží se ve vzduchu déle).

Barva sena

Za dobrou barvu sena považujeme světle zelenou až žlutozelenou. Hnědá barva nebo jiný příliš tmavý odstín naznačuje, že seno na louce nejspíš zmoklo během fáze sušení. Naopak, pokud je barva skoro až zlatavá, může být přeschlé. Takové seno bude mít nedostatek karotenu a jiných živin. Bílá a šedivá barva, hnědé skvrny jsou zase známky plísní.

Vůně sena

Správně zpracované a kvalitní seno voní příjemně sladce, což je způsobeno rostlinnou chemikálií kumarin. Stačí ale také, pokud nám vůně sena přijde neutrální. Jakmile cítíte ostrý, kov připomínající zápach, je pravděpodobné, že seno je plesnivé. Pach zatuchlosti, myšiny nebo jiná nepříjemná aromata mohou být znakem znečištění sena a jiných nepříznivých chemických pochodů.

Kontrola sena našimi smysly je sice velmi důležitá, abychom si zkontrolovali alespoň základy jeho kvality, ale jeho přesné výživové hodnoty zjistíme pouze chemickou analýzou. Ta je nákladnější a nějakou dobu čekáte na výsledky, ale její výsledky bývají velmi konkrétní. Doporučujeme ji alespoň jednou za čas provést, pokud odebíráte seno z jiného zdroje.

Seno 03

Zpět do obchodu