Výživová hodnota sena

Koně a seno. Skoro jako by jedno bez druhého nedávalo smysl. Ano, kvalitní seno je základem výživy koní. Ti jsou přírodou i anatomicky uzpůsobeni ke konzumaci vláknité potravy. Funkční trávení koně je podmíněno příjmem potravy v poměru minimálně 1 % tělesné hmotnosti ve formě sušiny delší než cca 2,5 cm denně. Není-li tomu tak, začnou problémy se zažíváním. Peristaltika nefunguje, zlobí trávení a mohou se objevit zlozvyky jako klkání, okusování dřeva aj. Doporučuje se poskytnout koni jako základ největší množství sena (mluvíme-li o koni, který netrpí žádnými konkrétními zdravotními nebo zažívacími problémy) a další živiny dodávat formou jiného krmiva.

Obecně se uvádí a často se s tímto předpokladem pracuje také ve výživových výpočtech a tabulkách, že kůň zkonzumuje cca 2,5 % své tělesné hodnoty sušiny na den. Tímto množstvím se zaplní a více nežere. Je samozřejmé, že toto množství se odvíjí od tělesné hmotnosti, plemene, fyziologickém stavu koně i typu a kvalitě sena.

A mluvíme-li o seně, vždy mluvíme o KVALITNÍM seně s optimálními výživovými hodnotami, což ovlivňuje řada faktorů, na které si musíme dát pozor:

  • stádium zralosti, tedy vegetační fáze píce v době sečení
  • denní doba sečení i balíkování
  • zdali jde o první senoseč, nebo je to otava
  • suchost/vlhkost sena při skladování, zejména pak při balíkování
  • samotné skladování

Sečení píce ve stádiu časné nebo střední zralosti znamená vyšší obsah bílkovin a dalších živin, což může být vhodné například pro laktující klisny a hříbata. Seno z píce ve střední zralosti je vhodné pro koně s nižšími nutričními požadavky. Není nutné ho omezovat, koně po něm příliš netloustnou, naopak je důležité pohlídat, aby měli dostatečný příjem všech živin a nehubli. Krmí-li se kvalitním senem z časné zralosti lze někdy snížit množství podávaného jádra. Vždy je ale důležité si pohlídat, aby nedocházelo k deficitu vápníku a dalších minerálů, a to především u rostoucích koní. Seno obecně má málo sodíku a chloridu, takže myslete také na to, že je k němu nutné doplňovat sůl.

Pro dospělé koně se střední zátěží je vhodnější píce zralejší. Lze říct, že čím jsou rostliny starší, tím méně jsou hodnotné na živiny a tím hůře jsou stravitelné. Seno z velmi mladé píce bývá měkčí, obsahuje více lístků, vysokou míru živin a je dobře stravitelné. Seče se hned po objevení se prvních klásků (metání), u leguminóz (například vojtěška) před kvetením.

Vojtěška z časné zralosti se zkrmuje u koní, kteří potřebují hodně živin (laktující klisny a rostoucí hříbata). Je dobře stravitelná, obsahuje vysoký poměr bílkovin a podporuje chuť k jídlu u koní, kteří se žraním mají problémy. Obsahuje více vápníku a je možné ji kombinovat s obilovinami. Není naopak vhodná pro koně v nízké zátěži, v tomto případě si hlídejte odměřené dávky, které podáváte.

Lístky versus stonky

Lístky v seně obsahují více nestrukturálních (stravitelných) uhlohydrátů (cukry, škroby) a bílkovin než stonky. U dozrávající rostliny se poměr lístky versus stonky snižuje v neprospěch lístků. Klásky a květy na vojtěšce znamenají, že se začíná tvořit pyl a semena (vyšší koncentrace strukturálních uhlohydrátů a ligninu, nižší obsah hrubé bílkoviny). Lignin není schopné koňské tělo strávit.

Není seno jako seno

Seno z leguminóz (v ČR hlavně vojtěškové, ale i z jetel lučního) obsahuje výrazně větší množství bílkovin a vápníku než seno z travin. Vojtěška je navíc stravitelnější a chutná. Vojtěškové seno je nutričně nejbohatší, ale kvalitní pastvina může mít více bílkovin i více kalorií.

Luční seno obsahuje nejčastěji traviny mírného pásu jako bojínek, srhu, sveřep, kostřavu, psineček a další. Kostřava je velmi častou pastevní travinou, jen je ke škodě, že často bývá sečena příliš pozdě, a tím se snižuje její stravitelnost i množství živin. Může být také častěji napadena endofytickými houbami, pro zvířata nebezpečnými.

Denní doba

Pokud si pamatujete ze školy, tak rostliny během dne fotosyntézou hromadí cukry a škroby, které během noci využívají k růstu. Co to znamená pro seno? Tráva posekaná později odpoledne je bohatší na živiny (= seno s vysokou nutriční hodnotou) než sečená ráno. Neznamená to, ale že je vhodné pro každého. Opět platí, že například u koní ohrožených schvácením, koní rezistentní na inzulín nebo obézních koní by se s tímto senem mělo velmi opatrně. Ne nadarmo se v těchto případech dokonce doporučuje pastva během noci a bez pastvy během dne.

A pokud seno správně skladujete, vydrží jako hodnotný zdroj živin i rok či dva. Doporučuje se skladovat ho pod střechou a ideálně ne položené přímo na zemi, ale například vyskládané na palety.

Seno a jeho množství

Dostáváme od vás dotazy, kolik sena je dost, kolik je příliš a jak máte svému koni dát přiměřenou dávku. Prakticky není v lidských silách seno pro každého jednotlivého koně vážit, proto platí obecné pravidlo, že lepší je dát tolik sena, kolik kůň sežere, a ještě trochu nechá. Tenhle „výpočet“ bohužel neplatí u nekvalitního sena, protože pokud koni nechutná a nechce ho žrát, nemáte vypovídající údaje o tom, kolik ho sám potřebuje zkonzumovat. Jednoduše prostě ví, že takové seno konzumovat nechce. Vždy proto zkontrolujte jeho kvalitu.

Seno_na web 01

Seno_na web 02

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení