Extrudované lněné semínko

Extrudovaný len je tepelně zpracované (extrudované) lněné semínko s další složkou, kterou jsou nejčastěji pšeničné otruby, kukuřice nebo pšenice. Extruzi samotného lnu nelze technologicky provést, proto se v extrudovaném lnu nachází další ze zmíněných složek. krmných směsích KRM najdete extrudované lněné semínko s pšeničnými otrubami, které působí dieteticky a velmi příznivě na funkci trávicího traktu. Zakoupit ho můžete i jako samostatnou surovinu. 

Extruze lněného semínka je nezbytná, protože v surovém stavu je jeho slupka natolik pevná, že zabraňuje dostatečnému natrávení a využití v organismu. Extrudované lněné semínko si zachovává všechny pozitivní účinky tepelně zpracovaného semene a je velmi kvalitním zdrojem esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6 (80 – 90 % nenasycených mastných kyselin v 26 % tuku). Tyto kyseliny řadíme mezi tzv. esenciální, protože kůň si je nedokáže vytvořit v organismu sám. Jejich začlenění do krmné dávky koně je proto velmi důležité.

Při správném poměru pomáhají omega kyseliny snižovat záněty v těle, jsou tedy nezbytným doplňkem stravy při imunitních reakcích. Blahodárně působí na kvalitu srsti, kůže a kopytní rohoviny, podporují trávení a celkově posilují imunitní systém. Extrudovaný len je proto také vhodným doplňkem stravy během období přelínávání.

Nejvhodnější poměr esenciálních mastných kyselin omega 3 : omega 6 pro koně je 2 : 1 až 4 : 1. V omega 3 jsou vytvářeny protizánětlivé signály, v omega 6 zánětlivé signály. Lněné semínko je v tomto ohledu téměř jejich ideálním zdrojem (obsahuje v sobě poměr 3 : 1 / omega 3 : omega 6).

U metabolického koně mohou omega mastné kyseliny lněného semínka pomoci snížit cirkulující inzulín. Extrudované lněné semínko obsahuje také výživově hodnotné látky nazývané lignany. Ty jsou užitečné v boji proti bakteriím, virům a plísním. Doporučují se jako doplněk léčby u astmatu, artritidy a při zažívacích problémech koní.

Dále lněné semínko obsahuje velice příznivý sliz, který doslova potáhne vnitřní stěny žaludku a střev ochranným filmem. Je velice vhodný zvláště při trávicích potížích hříbat a u starých koní. Extrudované lněné semínko je navíc vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučuje se proto k léčení zácpy a při problémech se střevní mikroflórou.

Extrudované lněné semínko a nutriční hodnoty:

  • Tuk: 26 %
  • Bílkoviny: 19 %
  • Cukry a škroby: 10 %
  • Vláknina: 7,5 %

Doporučené dávkování: 100 – 500 g na kus / den

Vždy si zkontrolujte složení podávaného krmiva. Informujte se o množství zahrnutého lněného semínka ve směsi. O přidání extrudovaného lnu jako samostatného doplňku stravy se poraďte s výživovým poradcem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

lněné semínko na web

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení