Tolice vojtěška alias lucerka

Rostlina, o které jste určitě v koňských kruzích (a nejenom v nich) už ledacos slyšeli. Vojtěška alias lucerka (lat. Medicago sativa) pochází původně z Asie a je považována za jednu z prvních známých krmných bylin. V dnešní době je pro svou výživovou hodnotu hojně využívána pro krmení zvířat, proto ani my na ni v krmivech KRM nezapomínáme. Jejími výhodami například oproti krmení jádrem je, že díky svým přirozeným vlastnostem je pro koně snadno stravitelná a nezatěžuje jejich metabolismus. Zároveň je dostatečným zdrojem energie a má přirozený obsah esenciálních vitamínů a minerálů.

Díky svému rozsáhlému a hluboko zasahujícímu kořenovému systému lucerka dokáže z půdy absorbovat více minerálů a vitamínů než jiné traviny:

  • Je cenným bílkovinným krmivem s vysokým podílem vlákniny a s nízkým obsahem cukrů.
  • Je velmi bohatá na vitaminy A, D, E, K, celou rodinu vitamínů B, kyselinu listovou, vápník, hořčík, železo, chlor, síru, jod i měď. Každý z vitamínů, makro i mikro prvků má sám o sobě řadu důležitých přínosů, které jsou rozhodující pro celkové zdraví a fyzickou pohodu koně.
  • Bývá dostupná ve formě řezanky, jako doplněk stravy formou granulovaného krmiva nebo jako jedna ze surovin krmných směsí.
  • V krmných směsích pro koně KRM ji najdete také. Je to jedna ze základních surovin a připravujeme její nabídku také formou samostatně prodejné vojtěškové řezanky.

Zajímavosti:

  • Říká se, že svým koním vojtěšku (lucerku) dávali již staří Peršané v době 500 let před naším letopočtem.
  • Vojtěška (lucerka) je vhodná i pro lidi, má diuretické účinky, snižuje cholesterol, podporuje funkci imunitního systému a při pravidelné konzumaci působí i proti migrénám. Začlenit lucerku do stravy je snadné, dá se pít jako čaj (vhodná je např. kombinace s mátou) nebo přidat do salátu či polévky.

 

Lucerka_PNG

 

 
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení